2 Şubat 2017 Perşembe

Talihsiz Serüvenler Dizisi (Kötü Günler Başlarken) - Lemony Snicket | Kitap İncelemesi *104

Talihsiz Serüvenler Dizisi
(Kötü Günler Başlarken)
Lemony Snicket

Doğan Egmont
Çeviren: Nusrettin Elhüseyyni
Özgün Adı: The Bad Beginning
162 Sayfa - Ciltsiz

★ ★ ★ ★ 

KAPAK:

 Doğan Egmont tarafından yayımlanan kitabın kapağında Baudelaire kardeşler ve Kont Olaf bulunmakta.

YAZAR HAKKINDA:

 Daniel Handler, Lemony Snicket mahlasını kullanarak yazdığı 13 kitaplık Talihsiz Serüvenler Dizisi sayesinde adını tüm dünyaya duyurmayı başarırken, Jim Carrey, Meryl Streep, Jude Law gibi usta oyuncuların yer aldığı sinema filmi de gişede rekor kırdı.
 Bunun yanı sıra kitaplar bu yıl televizyon dizisine uyarlanarak daha fazla izleyiciye ulaştı.

KONUSU: Size mutlu sonla biten bir hikaye anlatacağımı sanmayın. Eğer niyetiniz yüzünüzü gülümsetecek, sizi biraz olsun neşelendirecek ve iyi vakit geçirmenizi sağlayacak bir kitap okumaksa, elinizdekini derhal bırakın zira bu kitapta mutlu hiç kimse yok. Sizi baştan uyarıyorum çünkü Baudelaire kardeşlerin başına gelenlerden haberdar olmak isteyeceğinizi hiç sanmıyorum. Küle dönüşen bir ev, mirasa konmayı planlayan çılgın bir adam, ne yapacaklarını bilemez haldeki 3 öksüz çocuk... Bunlar ilginizi çekiyor mu sahiden? O halde lütfen alınmayın ancak siz de pek normal sayılmazsınız.
 Az sonra okuyacağınız hikaye (tabi eğer okumakta ısrar ederseniz) anne babalarını yangında kaybetmiş, şimdinin ve geleceğin mucidi Violet, aklını kitaplar ve bilgilerle bozmuş Klaus ve bulduğu her şeyi kemirmeyi kendine görev edinmiş Sunny Baudelaire'in trajikomik yaşamını ele alıyor. Daha önce Kont Olaf ismini duymadıysanız çok şanslısınız fakat üzülerek belirtiyorum ki bu kitapta kendisiyle de tanışacaksınız.


KİTAP HAKKINDA:

 Yıllar önce Jim Carrey'nin başrolünde yer aldığı aynı isimli filmi izlediğimde çok beğenmiş ve sonrasında defalarca izlemiştim. (Sanırım birkaç yüz defa daha izleyeceğim.)
 Serinin kitaplarını ise ne zamandır okumak istiyordum. Dizisinin başlamasıyla benim kitabı satın almamın aynı tarihlerde gerçekleşmesi ise tamamen tesadüf.
 Kötü Günler Başlarken'i ne kadar sevdiğimden bahsetmeme gerek yok. Kitaptaki karakterleri bu kadar içselleştirmemiş olsaydım da eminim çok beğenirdim çünkü yazarın dili kesinlikle muhteşem. Bana kalırsa Talihsiz Serüvenler Dizisi bir çocuğun okuyup okuyabileceği en güzel serilerden biri. Bu yüzden ruhu çocuk olanların da kitabı okuması gerektiğine inanıyorum.

SONSÖZ:

 Baudelaire kardeşlerle henüz tanışmadıysanız çok şey kaçırıyorsunuz demektir.


Filmin Fragmanını İzlemek İçin TıklayınDizinin Fragmanını İzlemek İçin TıklayınTüm Hakları Saklıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...