5 Eylül 2017 Salı

Başlat - Ernest Cline | Kitap İncelemesi *109

Başlat
Ernest Cline

Dex Yayınları
Çeviren: Taylan Taftaf
Özgün Adı: Ready Plear One
504 Sayfa - Ciltsiz

★ ★ ★ ★ 

KAPAK:

 Dex Yayınları tarafından yeniden ve daha şık bir tasarımla basılan kitabın kapağında gerçek dünyanın üstündeki oyun evreni bulunurken aynı zamanda hikayeyle bütünlük sağlayan mıknatıslı bir anahtar yer almakta.YAZAR HAKKINDA:

 Ernest Cline'ın akıcı üslubu ve ince eleyip sık dokuduğu olay örgüsü ilk romanı Başlat'ı başarılı kılarken aynı zamanda oyun severler ve geek tayfa tarafından övgüyle bahsedilmesini sağlıyor. 45 yaşındaki yazar 80'lerde çocuk olmanın da getirisiyle o dönemin birçok fenomenini romanında barındırıyor ve yaşıtlarına nostalji yaptırıyor. Başlat'tan sonra yazma serüvenine devam eden Cline, şimdilerde 2018'de vizyona girecek filmle sinema sevenlerin de kalbini çalmaya hazırlanıyor.

KONUSU:


 Wade Watts nam-ı diğer Partizal zamanının çoğunu diğer oyuncular gibi OASIS'te geçiriyordu çünkü OASIS onlara gerçek dünyadan çok daha iyi bir hayat vadediyordu. Ücretsiz olarak bağlanabildiğiniz bu oyun ağında gerçek kimliğiniz dışında hareket edebilir, benliğinizi yeniden oluşturabilir, kendinize yeni bir sanal yaşam alanı yaratabilirdiniz. Sahip olabileceklerinizin sınırsız olduğu OASIS'te yapamanız gereken tek şey vizörü ve dokunmatik eldivenleri taktıktan sonra geriye yaslanıp sanal şölenin keyfini sürmek.
 Kulağa ne kadar hoş gelse de aslında her şey bu kadar basit değildi. En azından OASIS'in programcısı James Halliday'in ölümünden sonra. Halliday vasiyetini bir videoyla tüm dünyaya duyurmuş ve kazanana OASIS'i devredeceği oyun içinde oyunu kamuoyuna sunmuştu. Geriye ipuçlarınından yola çıkarak gizemi çözmek ve 3 anahtarı ele geçirmek kalmıştı. Ve bu zorlu mücadelede yıllar sonra herkesin umudunu kaybettiği anda ilk anahtarı bulan kişi Wade olacaktı. 


KİTAP HAKKINDA:

 Başlat'ı kimler severek okuyabilir? Zamanının çoğunu bilgisayar oyunlarıyla geçiren oyun dünyasını avuçlarının içi gibi bilen geekler, teknolojiye yön veren ve sanal gerçekçilikle ilgilenen programlamacılar, 80'lerde çocuk olup o zamanları özleyenler ve her an isyana hazır distopya severler.
 Siz de yukarıda saydıklarımdan biriyseniz ne duruyorsunuz. Anahtarı kaldırın kitabın kapağını açın ve maceraya başlayın.
READY PLAYER ONE

SONSÖZ:

 Filmi vizyona girmeden kitabı okumanızı öneririm.

Filmin Fragmanını İzlemek İçin TıklayınTüm Hakları Saklıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...