29 Ağustos 2017 Salı

Tiffany'de Kahvaltı - Truman Capote | Kitap İncelemesi *108

Tiffany'de Kahvaltı
Truman Capote

Sel Yayıncılık
Çeviren: Meral Alakuş
Özgün Adı: Breakfast at Tiffany's
125 Sayfa - Ciltsiz

★ ★ ★ ★ 

KAPAK:

 Sel Yayınları'ndan çıkan kitabın kapağında ikon haline gelmiş Holly Golightly'i canlandıran Audrey Hepburn bulunmakta.
YAZAR HAKKINDA:

 Yazarlığa ve alkole erken yaşta başlayan Truman Capote, eşcinsel yönelimi sebebiyle tepki çekmesine rağmen ABD sosyetesi içinde kendine özel bir yer edindi. Ayrıca çocukluk arkadaşı olan Harper Lee'nin ünlü romanı Bülbülü Öldürmek'teki Dill'i yazarken Capote'dan esinlendiği de bilinmekte. Kendi hayatından izler taşıyan eserleri Sel Yayınları tarafından Türkçe'ye kazandırıldı.KONUSU:


 Paul Varjak, Holly Golightly ismini ilk olarak posta kutusunda görmüştü. Oysa mahallede onu tanımayan, güzelliğine hayran olmayan, rüzgarına kapılmayan yoktu. Şık ve pahalı giysileri, cilveli konuşma tarzı, cesur eğlence anlayışı, ona özgüvenli çekici bir kadın havası katıyor erkekleri adeta etkisi altına alıyordu. Varjak ise diğerlerinin aksine Holly'nin yalnızlığını, kırılganlığını ve içindeki o masum kızı görebiliyordu.

KİTAP HAKKINDA:

 Tiffany'de Kahvaltı'yı izlediğimde 17 yaşındaydım ve Audrey Hepburn'a hayran olmuştum. Hatta hayranlığım öyle boyuttaydı ki lisedeki kostüm partisinde Holly Golightly olmayı tercih etmiştim. Sevdiğim filmlerin uyarlandıkları kitapları okumaktan keyif aldığım için kitabı alırken hiç tereddüt yaşamadım. Konuya ve karakterlere tanıdık olduğum için beğenmemem imkansızdı ancak beni asıl şaşırtan Truman Capote'un dilini bu kadar akıcı betimlemelerini bu kadar etkileyici bulmam oldu. Bu yüzden en kısa zamanda yazarın bir diğer çok sevilen kitabı olan Soğukkanlılıkla'yı okumayı planlıyorum.    

SONSÖZ:

 Siz de benim gibi filmini çok sevdiyseniz kitabı mutlaka okumalısınız.

Filmin Fragmanını İzlemek İçin TıklayınTüm Hakları Saklıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...