21 Mayıs 2015 Perşembe

Çizgi Roman İncelemesi #6 (Batman - Noel)

Batman - Noel

Yazar ve Çizer: Lee Bermejo 
Renklendirme: Barbara Ciardo

JBC Yayınları

Çeviren: İlke Keskin
Özgün Adı: Batman Noel
122 Sayfa - Renkli Kuşe - Ciltli

             ★ ★ ★ ★ "Bazen insanın YAŞAMAYI öğrenmesi için, ölmesi gerekir."


KAPAK:

 JBC Yayınları tarafından muhteşem bir baskı ile ciltli olarak yayımlanan çizgi romanın ön kapağında, Joker'in izini süren Batman (Scrooge) yer alırken, arka kapakta Batman ile oyun oynamak isteyen Kedi Kadın (Catwoman) ve Kara Şövalye'ye yardım eden  Superman bulunmakta.
 Ayrıca Batman Noel kitabını bu denli kaliteli bir biçimde okurlar ile buluşturduğu için JBC Yayınlarına ve Ertan Ergil'e de yeri gelmişken teşekkür etmek isterim.
ÇİZİMLER ve RENKLENDİRME:

 Çizgi roman dünyasının ünlü ismi Lee Bermejo tarafından Charles Dickens'ın ölümsüz eseri Bir Noel Şarkısı'ndan esinlenerek kaleme alınan kitabın çizimleri, yine Lee Bermejo'ya ait.
 Adeta fotoğraf hissi veren çizimlerin renklendirmeleri içinse Barbara Ciardo'yu kutlamak gerek. 
 Batman Noel'in illüstrasyonlar konusunda şimdiye kadar okuduğum en detaycı çizgi roman olduğunu söylemeliyim.
 Renklerin büyüleyiciliği ve çizimlerin gerçekçiliği karşısında hayran kalmamak elde değil.
 Kitabı ilk fırsatta incelemenizi kesinlikle öneririm. Elinize alıp sayfalarına göz attığınızda ne demek istediğimi daha iyi anlayacak ve bana hak vereceksiniz.KONUSU:


''Bazen iyi insanlar bile kötü şeyler yapabilir. "

 Bob hasta oğlunun tedavi masraflarını karşılayabilmek için kısa yoldan az zamanda para kazanabileceği bir iş seçmiştir. Ancak seçmiş olduğu bu iş sandığından çok daha karanlıktır.
 Joker'e ulaşmak için Bob'un peşine düşen Batman, Joker'in er ya da geç paraların nereye gittiğinin hesabını soracağını bilmektedir. Bilmediği şey ise, beklenmedik bir anda ezeli düşmanı tarafından gafil avlanacağıdır.

KİTAP HAKKINDA:

 Batman'in Joker ile mücadelesinden, Catwoman'la olan ilişkisine, Robin'den ayrılışından, ailesinin ölümüne kadar birçok konuya kısa kısa değinen ve Charles Dichans'ın ünlü eseri Bir Noel Şarkısı'nın Batman'e uyarlanmış şekli olan kitap, daha çok Kara Şövalye'nin içinde bulunduğu ruhsal çöküşü konu alıyor.


 SONSÖZ:

 Batman Noel çizgi roman seven sevmeyen herkesin kitaplığında bulunmalı.


Batman - Noel'in Tanıtım Videosunu İzlemek İçin Tıklayın
 

Tüm Hakları Saklıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...